STEIN - Gemeente Stein werkt momenteel aan plannen om in de omgeving van de Nijverheidsweg 100.000 vierkante meter schoon hemelwater af te koppelen en te laten infiltreren in de bodem (Gemeente Stein, 14 november).

De Nijverheidsweg maakt onderdeel uit van bedrijventerrein Kerensheide. Afhankelijk van de beschikbaarheid van de gronden wordt het project in 2013 gerealiseerd.

Afkoppelen wegen en daken
Het rioolstelsel in de Nijverheidsweg en omgeving in Stein is een gescheiden stelsel. Dat betekent dat het huishoudelijke afvalwater al gescheiden wordt afgevoerd van het schone hemelwater. Gemeente Stein wil het schone hemelwater zoveel mogelijk binnen het gebied vasthouden. Daarom wordt het schone regenwater straks niet meer naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie afgevoerd, maar afgekoppeld en teruggebracht in de bodem. 'We gaan alle wegen en 75% van de daken in de omgeving Nijverheidsweg te Stein afkoppelen. Hiermee voorkomen we dat de ondergrond uitdroogt en wordt de hoeveelheid te zuiveren rioolwater beperkt. Ook spelen we met deze afkoppelmaatregelen al in op de voorspelde toename van neerslag door klimaatverandering. Door zoveel mogelijk af te koppelen en ter plaatse te infiltreren, kunnen we veel langer gebruik maken van ons bestaande rioolstelsel', aldus wethouder Danny Hendrix. Bij dit project wordt gebruik gemaakt van de stimuleringsregeling van Waterschap Roer en Overmaas en de afkoppelsubsidie voor gemeenten.

Locatie hemelwaterbuffer
Om het hemelwater binnen het gebied vast te houden, moet een geschikte locatie worden gevonden om het hemelwater tijdelijk op te slaan, waarna het wordt geïnfiltreerd in de bodem. De bestaande hemelwaterbuffer langs de Heidekampweg wordt aangepast, maar is dan nog niet groot genoeg. Een passende berging- en infiltratielocatie is mogelijk gevonden in de strook tussen de Heidekampweg en de A2, ter hoogte van de rotonde Nieuwe Postbaan. De eigenaar van dit gebied (Chemelot) wil graag meewerken aan dit milieuproject. Of dit via verkoop of ter beschikkingstelling van de benodigde gronden zal gaan, moet nog worden besloten.

Waterplan
In het Waterplan van gemeente Stein (augustus 2009) staat onder andere de ambitie om afvalwater gescheiden af te voeren. Andere voorbeelden van het afkoppelen van hemelwater zijn woonwijk Houterend, woonwijk Kerensheide, Urmond (Bergstraat en Sint Maartensplein), diverse straten in Meers en diverse wadi's (bufferings- en infiltratievoorzieningen).

Waarom afkoppelen.pdf (178,6 KB)