Verontreiniging, bodemerosie, verzilting, aardverschuivingen. Er is reden tot zorg voor de bodemkwaliteit in Europa. De VNG en het Interprovinciaal Overleg (IPO) zijn blij met de Thematische Strategie van de Europese Commissie voor een Europees bodembeleid (VNG-NET, 22 januari).

 

De VNG en het IPO hebben reserves bij de door de Commissie voorgestelde bodemrichtlijn. Een Europees bodembeleid vraagt om ondersteuning, stimulering en voorlichting. Niet om dwangmaatregelen. Duurzaam bodemgebruik is belangrijk. Maar is helaas nog niet de praktijk in alle Europese lidstaten. De voorgestelde Europese bodemstrategie sluit aan bij uitgangspunten van het Nederlandse bodembeleid. De strategie benadrukt terecht het lokale en regionale karakter van de bodemproblematiek. De VNG en het IPO vinden dat het Nederlandse beleid voldoende bescherming biedt voor de bodem in Nederland.

Reserves bij richtlijn
De VNG en het IPO vinden dat de bodemrichtlijn flexibel moet zijn en geen kwantitatieve normen mag bevatten. De door de Europese Commissie voorgestelde richtlijn heeft terecht een procesmatig karakter. Dat moet behouden blijven. Een aparte, Europese rapportageverplichting is onnodig en ongewenst. De Europese Commissie kan gebruik maken van de informatie uit nationale rapportages.

Rol Europese Unie
Voorlichting en communicatie zijn belangrijk om tot duurzaam bodembeheer te komen. De Europese Unie moet een ondersteunende en stimulerende rol vervullen.

Position paper
De VNG en het IPO hebben hun standpunt over het Europese bodembeleid en de bodemrichtlijn verwoord in een position paper. Dit position paper is vandaag aan de Nederlandse leden van het Europees Parlement verzonden.